1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Sundurma Kirişi Nedir?

Prefabrik Sundurma Kirişi Nedir?

Prefabrik sundurma kirişi, fabrika ortamında üretimi gerçekleştirilen yapıların çatı bölümünde bulunan taşıyıcı yapı olarak ifade edilmektedir. Çoğunlukla bina önünde bulunan ve bir çeşit sundurma taşıyıcısı olarak önemli bir yere sahip olan bu yapılar, çatıdan gelen ağırlıkları taşımakla görevlidir.

Sektörde uzun yıllardır hayata geçirdiği projelerle tanınan firmamız Beltaş Yapı Elemanları, çalışmalarını yürüttüğü prefabrik sanayi yapılarında sundurma kirişi gibi yapı elemanlarına büyük önem vermektedir. Dolayısıyla güçlü temellere sahip yapıların üretimini gerçekleştirmekte ve bu özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Sundurma Kirişi Nedir?

Sundurma kirişi, yapılarda çatı için taşıyıcı bir parça olarak ifade edilmektedir. Çoğu zaman yapının ön kısmında yer verilen ve sundurma taşıyıcı olarak görev üstlenen bu parça, çatı makası ya da duvar plakasına monte edilerek çatının yükünü üstlenmektedir. Sundurma kirişlerinin en önemli özelliği, çatıdan gelen yükleri kaldırabilecek güçte olmasıdır.

Sundurma kirişi genel olarak prefabrik, çelik ya da ahşap türünden hammaddelerle yapıldığından çeşitli tasarımlara ve kullanım alanlarına sahip olabilmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, yalnızca bir kiriş olarak üretilebileceği gibi birden fazla olarak da tasarlanıp kullanabilmektedir. Bu taşıyıcı parçalar genellikle kullanım alanına ve amacına bağlı olarak üretilmektedir.  

Prefabrik sanayi yapılarında da kullanılan sundurma kirişleri, aşık kirişlerinden gelen yükün hafifletilmesi konusunda son derece etkili bir parçadır. Yatay taşıyıcı nitelikteki beton yapısı ve görevinden kaynaklı olarak taşıyıcı nitelikteki betonarme prefabrik yapılarında da kullanılabilmektedir. Bu kirişler, taşıdığı yükü absorbe ederek kolonlara paylaştıran yatay taşıyıcı nitelikteki önemli yapı elemanlarından biridir.

Prefabrik Yapılarda Sundurma Kirişi Ne İşe Yarar?

Prefabrik sundurma kirişi, fabrika ortamında üretimi gerçekleştirilen prefabrik sanayi yapılarında kullanılan kirişlerdendir. Bu türden yapılarda sundurma kirişi çeşitlerinin önemi büyük olurken, halihazırdaki yapıların kolonlarına sabitleneceğinden yüksek kottaki kolonların ölçülerine göre üretilmesi mantıklı olacaktır. Prefabrik sundurma kirişi aynı zamanda taşıyıcı niteliğe sahip beton prefabrik elemanı olarak da ifade edilebilmektedir.

Birçok kolon arasında bağlantı kurabilmesi sayesinde ağırlıkları yüklenerek prefabrik kolonlara aktaran bu kirişler, yatay taşıyıcı olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca ağırlığı kolonlara aktaran beton sınıfına dahil olduğundan önemli bir yere sahip olmasıyla bilinmektedir.  

Prefabrik sundurma kirişleri, aşık kirişlerine direkt olarak etki eden yapılardır. Birçok prefabrik sanayi yapı yapılarının ya da yapı elemanlarının yanında gerçekleştirilecek olan çalışmalar sebebiyle direnç seviyesini gün yüzüne çıkaracaktır.  

Prefabrik Sundurma Kirişi Çeşitleri Nelerdir?

Prefabrik sundurma kirişi çeşitlerini şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Dekoratif Sundurma Kirişi: İşlevsel olmasının dışında dekoratif açıdan estetik bir görünüm kazandıran bu türden sundurma kirişleri, çoğunlukla prefabrik ya da ahşap olarak üretilmektedir.
  • Düz Sundurma Kirişi: Adından da anlaşılacağı üzere düz bir modelden oluşan düz sundurma kirişi, çatıyı dış cephe elemanlarından tutan yapıdır.
  • Sarkan Sundurma Kirişi: Düz sundurmaya benzer tasarıma sahip sarkan sundurma kirişi, ucu çatı yönünde eğik olan kiriş çeşididir.
  • Çift Katlı Sundurma Kirişi: Genellikle iki katlı yapılarda tercih edilen bu kiriş türü, iki katın arasında yer alan çatıyı taşımakta ve gölgelik alanlar oluşturmaktadır.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et