1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!

Ön Germeli Köprü Kirişleri

Çekme gerilmelerine karşı dayanımı düşük olan beton, oluşabilecek gerilmeleri kaldırmayabilir ve kullanım yüklerinden etkilenebilir. Bu gibi durumlarda bu yüklerin dengelenmesi amacı ile betona sürekli olarak ve yapay bir gerilme uygulanır, bu yönteme ön gerilme adı verilmektedir. Bu yöntem ile üretilen betonlar da ön gerilmeli betonlar olarak adlandırılmaktadır. Ön gerilmeli köprü kirişleri karayolu ve otoyol projelerinde yaygın olarak kullanılan yüksek mukavemetli betonla üretilen ve uzun açıklıkları ekonomik olarak geçen prefabrik elemanlardır. Ön gerilmeli köprü kirişleri ayaklar üzerinde aralıklı veya bitişik nizam yerleştirilebilir. Uzat

Projeniz hakkında ücretsiz analiz yaparak bilgi verebiliriz.

Sizi Arayalım.

Köprü kirişlerinin projelendirilmesinde, yapının inşa edilmesi ve yerine kurulumunun gerçekleştirilmesi işlemlerinin proje üzerinde tasarlanması ve netleştirilmesi hedeflenmektedir. Proje ofisimizde yer alan mühendislerimiz, bilgisayarlı ortamlarda bu yapım aşamalarının şekillenmesinde görev almaktadırlar. Bu aşamada proje mühendislerimiz, zamana bağlı oluşabilecek malzeme değişimleri de göz önünde bulundurarak projelendirme işlemini gerçekleştirirler.

Betonun yaş durumundan yapının ekonomik zamanını tamamlamasına kadar olan değişimler projelendirme içerisinde yer alabilir. Bu sayede ileride karşılaşılabilecek hatalar ön görülebilir ve engellenmeye çalışılabilir. Bu aşamaların takibi için birçok analiz programları kullanılabilmektedir. Bunlar ADINA, ETABS, GT-STRUDL, LARSA 4D, LUSAS, MIDAS, RM2006 4D, SAP 2000 şeklinde sıralanabilir. Bu programlardan her zaman sağlıklı sonuçlar almak mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda proje mühendislerimiz tarafından, zamana bağlı malzeme özelliği değişkenliğini ve ön germe kayıplarını kullanabilen yani 4D özelliği taşıyan programların tercih edilmektedir.

Üretim aşamasında, ele alınan malzeme, kiriş özellikleri, kiriş aralığı, üst yapı malzemelerinin özellikleri, donatı malzemelerinin özellikleri, modüler oran ve dönüştürülmüş döşeme özellikleri, yapımı gerçekleştirilecek kirişin geometrik özellikleri, mesnet özellikleri gibi çeşitli konular ele alınarak doğru ve eksiksiz şekilde üretim gerçekleştirilir.

Nakliye aşamasında, üretimi tamamlanan köprü kirişlerinin, zarar görmeden en kısa sürede yerleştirilme bölgesine götürülmesi sağlanmaktadır. Montaj aşamasına gelindiğinde ise çevreye zarar vermeden ve üretimi yapılmış olan köprü kirişinin herhangi bir zarar görmesi engellenerek montajı tamamlanmaktadır.

abc
abc
abc
abc
abc
abc

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et