1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Viyadük Güçlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Viyadük Güçlendirmesi Nedir?

Yapı alanında pek çok terimle karşılaşmak mümkündür. Viyadük de bu terimler arasında yer alır. Viyadük, kısaca köprü yolu olarak ifade edilebilir. Viyadüklerin sağlamlığını ve işlevselliğini koruması için bazı çalışmalar yapılır. Viyadük güçlendirmesi olarak adlandırılan bu çalışma köprünün ömrünü uzatan unsurlar arasında yer alır.

Viyadük Güçlendirmesinin Amacı Nedir?

Köprüler, ulaşım için önem arz eden bir yol türüdür. Viyadük güçlendirmesinin amacı köprüyü ayakta tutan parçaların dayanıklılığını artırmaktır. Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklılığın artmasında önemli bir rol oynayan söz konusu çalışma sayesinde hem yaya geçitleri hem üst geçitler hem de viyadüğe bağlı olan köprüler sağlamlık kazanır. Beltaş Yapı Elemanları sayesinde viyadük güçlendirmesi için gereken yapı elemanlarına sahip olunabilir.

Viyadük Güçlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Viyadük güçlendirme yöntemleri arasında evlerde uygulanmakta olan kiriş mantolama işlemi gerçekleştirilebilir. Yapısal olarak güçlendirme için karbon polimer, FRP, lifli polimer gibi malzemeler kullanılır. Viyadük güçlendirmesi sayesinde hem yapısal onarım hem de betonarme kuvvetlendirme çalışmaları mümkün hale gelir.

Viyadük güçlendirme yöntemleri için bir diğer seçenek de çelik güçlendirme çalışmasıdır. Söz konusu yapının dıştan ya da içten yenilenmesi veyahut yeniden yapılması güçlendirme için iki temel yöntem sunar.

Viyadük Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Viyadük güçlendirmesinin amacı, zarar görsün ya da görmesin köprülerin güçlü bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmelerine olanak tanımaktır. Bu bakımdan güçlendirme köprüler için büyük bir ehemmiyet taşır.

Güçlendirme çalışması kauçuk deprem izolatörü, sismik izolatör montajı ve kauçuk sismik izolatör gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Viyadük güçlendirme çalışması devlete bağlı şirketlere ya da devletin destek sağladığı özel firmalara yaptırılır.

Söz konusu çalışma için öncelikle analiz yapılması gerekir. Yapılan analiz neticesinde viyadükte yer alan malzeme noksanlığı veya mevcut yıpranmış malzemeler; bunun yanı sıra analiz edilen viyadüğün kullanım amacı gibi unsurlar değerlendirilir. Bu sayede viyadük güçlendirme yöntemi de belirlenmiş olur.

Prefabrik sanayi yapıları imal eden Beltaş Yapı Elemanları ile viyadük güçlendirmesi çalışmaları için gereken elemanlar temin edilebilir. Sadece prefabrik sanayi yapıları alanında değil, betonarme yapı elemanları alanında da adını ön plana çıkaran Beltaş sayesinde gereken elemanlara kolaylıkla erişim sağlanabilir.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et