1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!

Prefabrik Yapı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Prefabrik Yapı Nedir?

Prefabrik yapı, fabrikalarda parça parça olacak şekilde üretilen ve kurulacağı yerde birleştirilen yapılardır. Prefabrik yapıların tek katlı veya çok katlı üretilmesi mümkündür. Prefabrik yapılar, firmamızda modern teknoloji kullanılarak kısa sürede üretilmektedir. Ayrıca nakliye yerinde kolaylıkla kurulmaktadır. Prefabrik yapılar kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterebilir. Prefabrik evler, bina, şantiye yapıları, konut, villa sosyal tesis, yatakhane, yemekhane, fabrika veya büyük depo yerleri şeklinde imal edilmektedir.

Prefabrike yapılarda amaç, yapı inşaatı için kullanılacak malzemelerinin yerinde üretimi değil, fabrikalarda üretilmiş yapı parçalarının yerinde birleştirilmesi şeklindedir. Dayanıklı ve uzun ömürlü şekilde imal ettiğimiz bu yapıların en az 50 yıla kadar kullanımı uygundur. Beton zemin üzerine yerleştirilen bu parçalar, az maliyetli ve kısa sürede üretilebilen yapılar oldukları için birçok farklı amaca uygun kullanım imkânı sağlamaktadır.

Prefabrik yapılar Türkiye’de ilk olarak, meydana gelen depremlerden sonra yaygınlaşmıştır. Öncelikli olarak ev tipi prefabrikler imal edilmiştir. Daha sonra iş amacı ile şantiye alanlarında da kullanılmaya başlayan prefabrik yapı evleri giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde prefabrik yapılar düşünüldüğünden çok daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu prefabrik evler betonarme yapılara göre çok daha uygun fiyatlı olması ve çok kısa sürede inşa edilebilmesi tercih edilme oranını arttırmaktadır. Ayrıca üretimi yapılarak yerinde kurulumu ile de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları

Prefabrik yapı denildiğinde, öncelikle herkesin aklında ilk olarak küçük ve kullanışlı prefabrik evler gelmektedir. Ancak bu prefabrik evler çok daha farklı kullanım koşulları için üretilebilmektedirler. Özellikle toplu alanlarda ekonomik yatırımlar yapmak isteyen işletmeler ya da belediyeler prefabrik yapılar çeşitli projelerinde tercih etmektedir. Ayrıca iş yerleri için de oldukça kolaylık sağlayan prefabrike yapılar, şantiyelerde de çok sık kullanılmaktadırlar.

Yemekhane olarak kullanılabilecek prefabrik yapılar, toplu üretim alanlarında, afet bölgelerinde ve daha birçok farklı yerde kullanılabilmektedir. Ayrıca toplu konaklama alanlarında farklı büyüklüğe göre üretimi gerçekleştirilen prefabrikler yatakhane üretimi de yapılabilmektedir. Kurulacağı yere göre yatakhane olarak kullanılacak prefabrik yapılar farklı kapasitelerde üretilerek en kısa sürede yerinde kurularak kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar.

Prefabrike yapıların fabrika olarak kullanımı da çok sık tercih edilmektedir. Normal yapılara göre çok daha uygun fiyatlı ve hızlı kurulumu olan bu yapılar, fabrika olarak kullanıma çok uygundur. Fabrikalar için kullanılan prefabrik yapıların genelinde öngerme teknoloji sistemi kullanılmaktadır. Bu sayede geniş açıklıklara sahip fabrika alanları ortaya çıkmaktadır. Farklı ebatlarda üretilen prefabrik fabrikalar, istenilen özelliklere uygun şekilde yapılarak ekonomik, güvenli ve ergonomik bir kullanım sağlamaktadır. Üretim tesislerinde kısa süre içinde üretime hazır hale gelen parçalar, kurulması hedeflenen fabrikanın, kurulmak istendiği alanda kısa süre içinde faaliyete geçmeye hazır hale getirilmektedir.

Prefabrik yapılar, sosyal tesisler için de oldukça avantajlı bir kullanım sağlamaktadır. Tüm prefabrike yapı çeşitlerinde olduğu gibi prefabrik sosyal tesisler de kısa süre içinde kullanıma hazır hale gelmektedir. Belediye, resmi kurum ve sivil toplum kuruluşları tarafından insanların toplu kullanımına sunulan sosyal tesisler, kullanım amacına ve kurulacağı yere uygun şekilde, temel özellikler dikkate alınarak inşa edilmektedir. Prefabrik sosyal tesisler her türlü büyüklük ve ebatta farklı tasarım seçenekleriyle kişilerin isteğine göre üretilebilmektedir.

Prefabrike yapı çeşitlerinin bir diğeri prefabrik spor salonlarıdır. Her türlü spor organizasyonu için spor salonu özelliklerinde kullanılacak prefabrik yapı üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Farklı spor dallarına uygun olacak şekilde farklı türde prefabrik spor salonları imal edilebilmektedir. Dayanıklı, geniş seyirci kapasiteli, fonksiyonel ve geniş kullanım alanına sahip prefabrik spor salonları, oldukça ergonomik bir kullanıma sahiptir.

Belirli süreli çalışma ortamlarında, özellikle şantiye alanlarında ya da showroomlarda tercih edilen prefabrik ofisler, üretim tesislerinde imalat aşamasından çıkarak kısa süre içinde kullanıma hazır hale getirilmektedirler. Satış ofisi, mağaza gibi kullanım seçenekleriyle prefabrik ofisler her çalışma ortamı için istenilen tasarımda ve büyüklükte hazırlanabilmektedir.

Öngermeli betonların kullanım amacı çekme gerilmelerini büyük ölçüde azaltarak büyük açıklıkları ekonomik ve güvenli bir şekilde geçebilmek, kiriş yüksekliğini azaltmaktır. Kullanım alanları ise şu şekildedir;

 • Köprüler
 • Yüksek Yapılar
 • Su Altı Yapılar
 • Kuleler
 • Kirişler

Betonarme Prefabrik Yapı Üretimi

Betonarme prefabrike yapı üretimi, yapıların içine kat oluşturmak için kolonlar içine yerleştirilir. Bu işlemler ise paralel olarak yapılır. Prefabrike yapıların tasarımları ise hem kolon açıklığına hem de binaların büyüklüklerine göre özel gerçekleştirilir. Döşeme plaklarının bağlantılarının daha sağlam ve daha kolay olması için özel tasarımlar yapılır.

Projelerde beton prefabrik ürünlere yer verilmesinin pek çok sebebi vardır. Bunlar;

 • Montajdaki kolaylık,
 • Maliyetin daha az olması,
 • Üretim teknolojisinin çeşitli olması,
 • Ürünlerin daha kaliteli olması,
 • Kısa sürede tamamlanması,
 • Daha verimli olması.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı betonarme prefabrik yapılarda malzeme ve iskeleden tasarruf edilir, eleman tekrarının ihtiyaç olduğu hallerde ise faydalıdır.

Firmamızın gerçekleştirdiği betonarme prefabrik yapıların ilk adımı projelendirmektir. Projelendirmeden sonra üretim aşamasına geçilir. Üretimde beton öngerme olmadan gerekli olan sağlamlık mümkün değildir. Beton içinde demir bulundurularak dayanıklı hale gelir. Ancak istenen dayanıklılığa tam anlamıyla ulaşılmaz. Öngerme sistemi için kullanılan çelik halatlar gerilir, üzerine beton dökülür. Öngerme halatları, hesaplanan kuvvete göre hidrolik ünite yardımı ile gerilir.

Üretimden sonraki aşama ise nakliyedir. Prefabrike yapı gideceği yere güvenle nakledilir. Nakilden sonra ise kısa sürede, sağlıklı bir şekilde montajlama yapılır.

2 Comments

 • Prefabrik Yapı Elemanları Nelerdir? | Beltaş Yapı Elemanları

  […] Prefabrik Yapı Hangi Alanlarda Kullanılır? […]

 • Ali Rıza

  İşlerini her zaman samimi ve güvenilir bir şekilde gerçekleştiren ve bunu müşteriye daima yansıtan bir firmadır.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et