1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Fabrika Tasarımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Prefabrik Fabrika Tasarımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Prefabrik fabrika tasarımı, daha çok endüstriyel alanlarda daha az maliyetli, hızlı ve etkili olarak işletme faaliyetlerini sürdürebilmek adına tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir. Zaman, maliyet, enerji ve kaynak tasarrufu gibi pek çok avantaj sunan bu yapılar, diğer yandan işletmelerin ihtiyaçlarına uygun, etkili ve güvenli bir çalışma alanı sağlamaktadır.

Prefabrik Fabrika Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Prefabrik fabrika tasarımı ve üretimi, kullanıcısına birçok farklı yöntem avantaj sağlamaktadır. Geleneksel fabrika yapılarına kıyasla daha çok tercih edilen bu yöntemin en büyük avantajı ise zaman tasarrufu sağlamasıdır. Prefabrik yapılar son derece hızlı bir şekilde üretilip montajı gerçekleştirilen bir yapı türüdür. Dolayısıyla firma sahipleri ihtiyaç duydukları fabrikaya kısa sürede sahip olabilme ve zaman kazanabilme şansına sahiptir.

Prefabrik fabrika tasarımı avantajlarından bir diğeri geleneksel fabrikalara kıyasla çok daha uygun maliyetlerde olmasıdır. Prefabrik fabrikalar daha uygun maliyetlerdeki malzemelerin kullanılmasıyla üretildiğinden daha ekonomik bir seçenek sunmaktadır.

Diğer yandan prefabrik fabrikalar çok yönlü seçenek sunmasıyla bilinmektedir. Çeşitli ebatlarda üretimi mümkün olan bu yapılar, firma sahibinin ihtiyacına uygun olacak şekilde ölçeklendirilebilmektedir. Prefabrik fabrikanın üretim hacmi arttığında ya da azaldığında buna göre küçültüp büyütebilmek mümkündür.

Fabrikanın Amaçlarına Uygun Tasarım Nasıl Yapılır?

Tüm fabrikaların kendine göre hedefleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Dolayısıyla prefabrik fabrika tasarımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri amacına uygun tasarım, üretim ve kurulum yapılmasıdır.

İşletmenin amacı üretim süreçlerini optimize etmek veya maliyetleri düşürmek olabilir. Dolayısıyla fabrikada üretim ve depolama alanlarının en verimli şekilde kullanılacağı bir tasarım yapılmalıdır.

Bazı işletmelerin amacıysa özel işlemleri gerçekleştirmek olabilir. Bu gibi durumlarda Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız tarafından yürütülen çalışmalarda özel donanımların yerleştirileceği altyapıyı sağlanmaktadır. Üstelik Ar-Ge faaliyetlerine uygun bir laboratuvar ya da test alanı hazırlanabilmektedir.

Tasarımda İş Güvenliği ve Uyumluluk Sağlama

Prefabrik fabrika tasarımında iş güvenliği ve uyumluluk da son derece önemli bir faktördür. İş güvenliğiyle prefabrik fabrika montajı ya da üretimi esnasında çalışanların güvenliğini sağlamak, iş kazalarını minimuma indirgemek, yasal düzenlemelere uygun hale getirmek önemlidir. Ayrıca fabrikanın yasal düzenlemelere uygun olarak inşa edilmesi de dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeridir.

Sürdürülebilirlik Önlemleri Nelerdir?

Sürdürülebilirlik, çevresel faktörleri minimuma indirmek ve kaynakları etkili bir şekilde kullanmaktır. Dolayısıyla, prefabrik fabrika tasarımında pek çok farklı sürdürülebilirlik önlemleri alınması gerekir.

Bu aşamada ön planda tutulması gerekenlerse şunlardır:

  • Enerji verimliliği
  • Su tasarrufu
  • Atık yönetimi ve geri dönüşüm

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et