1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Muayene Bacası Nedir?

Muayene Bacası Nedir?

Muayene bacası, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarında oluşabilecek herhangi durumda muayeneyi gerçekleştirebilmeye yardımcı olan altyapı elemanıdır. Bununla beraber havalandırma, birleşim ve dönüş gibi amaçlar için kurulan dikey bacalar olarak da ifade edilen bu yapı elemanları, menhol, beton baca, rögar gibi isimlerle de bilinmektedir.

Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilen muayene bacaları, çeşitli amaçlarla kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır. Üretim dışında montaj konusunda da hizmet veren firmamız, ayrıca muayene bacaları dışında pek çok farklı altyapının üretim ve hizmetini de sağlamaktadır.

Muayene Bacası Nedir?

Muayene bacaları, kanallardaki akımın kontrol edilmesi, kanalların bakımı, temizlenmesi, onarımı ve havalandırması için ihtiyaç duyulan yapı elemanlarından biridir. Belirli aralıklarla inşa edilen prefabrik elemanlar bütünü olarak da ifade edilebilen bu yapılar, kontrol bacası, menhol gibi isimlerle de nitelendirilmektedir.

Erişim noktalarının kurulması konusunda muayene bacaları akla gelen ilk seçenektir. Drenaj uzmanlarının yer altı boru tesisatını incelemesine, temizlemesine ve onarımını gerçekleştirmesine olanak sağlayan bu elemanlar, çalışanların bacaya fiziki olarak girmesine gerek kalmadan gerekli müdahalenin yapılmasını sağlamaktadır.

Muayene Bacasına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Muayene bacası kullanımı, sistemde kavşak, viraj ya da bunun gibi önemli değişiklikler söz konusu olduğunda en verimli araçlardan biridir. Muayene noktası ne kadar fazlaysa boru hattını korumak ve kanallarda oluşan tıkanıklıkları gidermek de o denli kolay olacaktır.

Muayene bacaları çoğunlukla aşağıda belirttiğimiz durumların oluşumuna ya da oluşum sıklıkla bağlı olarak ihtiyaç duyulan elemanlardır:

  • 22 metreyi aşan düz bir boru hattı olduğunda
  • Herhangi bir yan boru sisteminin ana hatta dahil olması halinde
  • Boru boyutunda herhangi bir değişim söz konusu olduğunda
  • Boru hattının yatay olarak 30 dereceden fazla yön değiştirmesi halinde

Sistemin her bir parçasına basit bir boşaltma çubuğuyla ulaşım sağlamak için gerektiği sıklıkta muayene bacası kullanılmalıdır. Bir tıkanıklık oluşması durumunda bu teknik sayesinde çok daha fazla fayda görebilmek mümkündür.

Muayene Bacası Nerelerde Kullanılır?

Muayene bacası kullanım alanlarını örneklendirmek gerekirse;

  • Tüneller,
  • Kanalizasyonlar,
  • Yağmur suyunun aktığı kanallar bu alanlardan bazılarıdır.

Muayene Bacası için Adresiniz Beltaş Yapı Elemanları!

Uzun yıllardır altyapı elemanları konusunda hizmet veren firmamız Beltaş Yapı Elemanları, ihtiyaç doğrultusunda muayene bacaların üretimini gerçekleştiren öncü isimlerden biridir. Sektörde faaliyet göstermeye başladığı günden sunduğu hizmetlerle tanınan firmamız, bugün de kalitesinden ödün vermeyerek çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışmalarınızda ihtiyaç duyduğunuz muayene bacaları ve diğer altyapı elemanları için firmamızla iletişime geçebilir, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et