1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Kirişler Neden Önemlidir? Kirişlerin Önemi

Kirişler Neden Önemlidir? Kirişlerin Önemi

Kiriş, bir binanın ayakta durmasında önemli rol oynayan parçaların başında gelmektedir. Binaların yapılışında kirişlerin önemi büyüktür. Kirişler yatay beton çubuklar olarak tasvir edilseler de bundan ibaret değildir. Kirişler büyük yapılarda önemli yer tutsalar da deprem gibi doğal afetlerden en çok etkilenen malzemelerdir. Bu nedenle kiriş seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Mühendisler için önemi büyük olan altyapı elemanları bir inşaat çalışanı için çok da önemli yer tutmayabilir. Kirişler özellikle mühendisler için önem arz etmektedir. Yapıları ayakta tutan en önemli parçanın kolon olduğu sanılsa da kirişlerin önemi büyüktür.

Kirişlerin önemsenmemesi ve güçlendirilmemesi, kullanıldığı yapı için kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Kirişler de en az kolon kadar yapının sağlam şekilde ayakta durmasına yardımcı olmaktadır.

Kiriş Nedir? Ne için Kullanılır?

Kiriş, kısaca bir yapının ayakta sağlam şekilde kalabilmesine yardımcı olan beton çubuklar olarak açıklanabilmektedir. Binaların yapılışında önemli yeri olan kiriş, önemli altyapı elemanları listesinde baş sırada yer almaktadır.

Kirişlerin önemi büyük olsa da bunun farkında olmayan inşaat çalışanı sayısı fazladır. Kirişler büyük yapılardaki yükleri kolonlara aktararak dengeyi sağlamaktadır. Kolonlar bir yapı için ne kadar önemliyse kirişler de bir o kadar önemlidir. Samsun’da kiriş ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap bulmak mümkündür.

Kiriş Çeşitleri Nelerdir?

Kiriş çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Betonarme Kiriş: Yapıdaki yükü kolonlara aktaran kirişe verilen addır.
  • Tablalı Kiriş: Döşeme altında bulunan kirişlere verilen addır. Döşeme altında bulunmasının sebebi kirişin basınç alanını genişletmektir.
  • Ters Kiriş: Döşeme üzerine kurulan kirişlere verilen addır. Döşeme üzerine kurulmasının sebebi kirişin döşeme altına sarkmasını önlemektir.
  • Devamlı Kiriş: Bir diğer adı mütemadi kiriştir. Birden fazla açıklıkla yapılan kirişlere verilen addır.
  • Konsol Kiriş: Uçlarından birinin gömülü, diğerinin askıda olduğu kirişlere verilen addır. Konsol kirişler çoğunlukla balkon ve merdivenlerde kullanılmaktadır.
  • Basit Kiriş: İki ucu da serbest şekilde kullanılan kirişlere verilen addır.

Kirişlerin önemi, çeşitleri ve özellikleri oldukça geniş bir konudur. Yapı elemanlarının tedarik edilmesi için çeşitli firmalar mevcuttur. Bunlardan biri de Beltaş Yapı Elemanları firmasıdır. Kaliteli malzemeler ve profesyonel hizmet sunan bu firma müşterileri memnun etmektedir.

Kirişler Neden Önemlidir?

Kirişlerin önemi büyük olsa da bu herkesçe bilinmemekte ve önemsenmemektedir. Kirişlerin önemli olmalarındaki başlıca etken yapıları ayakta tutmaya yardımcı olması ve yapıları deprem gibi doğal afetlere karşı korumasıdır.

Depreme karşı yapıları koruduğu bilinse de depremde en çok hasar gören parçalar da kirişlerdir. Bu sebeple kirişlerin önemsenmesi ve özenle kullanılması gerekmektedir. Kirişlerin eğilip bükülmelere karşı dayanıklı olmaları şarttır. Bu sayede yapıları da önemli ölçüde koruyabilmektedirler.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et