1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Görme Engelli Taşlar

Görme Engelli Taşlar (Hissedilebilir Yüzey Taşları)

Görme engelli insanların kaldırımlarda daha güvenli bir şekilde yürüyebilmesini sağlamak adına geliştirilen görme engelli taşlar, kanunlarla belirlenmiş birtakım özelliklere sahip olmasıyla bilinir. Özel tasarıma sahip olan bu taşlar, görme engelli insanların tek başına yürürken yönünü bulmasına, yolun gidişatını anlamasına yardımcı olunabilir.

Hissedilebilir yüzey taşları olarak da ifade edilebilen görme engelli taşlar, Beltaş Yapı olarak firmamız tarafından üretilir. Sarı renkte ve özel olarak üretilen bu taşlar, çeşitli materyaller sayesinde son derece sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çeker. Özellikle de belediye kaldırımlarında ihtiyaç duyulan görme engelli taşlar farklı yapı ve renge sahip olması sayesinde diğer insanlar açısından da farkındalık sağlayabilir. Firmamız, bu sektörde hissedilebilir yüzey taşı Samsun arayışında olanlar için profesyonel olarak hizmet vermesiyle bilinir.

Görme Engelli Taşı Nedir?

Görme engelli taşı, adından da anlaşılacağı üzere görme engelli olan insanların kaldırımlarda daha güvenli bir şekilde yürümesini sağlayan özel yüzey taşları olarak ifade edilir. Gerek şehir içinde gerekse anayollarda yön bulmayı kolaylaştıran bu hissedilebilir yüzey taşları, aynı zamanda “Yön Taşı” adıyla da bilinir.  

Beltaş Yapı bünyesinde imal edilen görme engelli taşı standart ölçülerle üretiliyor. Buna göre 6 ila 8 cm aralığında olan bu taşlar, aynı zamanda 40*40 cm ebadına da sahip olmasıyla bilinir. Yön göstermesi ve uyarı olması için özel olarak tasarlanan ve bu amaç doğrultusunda kaldırımlara döşenen bu taşların üzerinde türüne göre birbirine paralel kalın çizgiler ya da noktalar bulunur.

Ne İşe Yarar?

Görme engelli taşlar diğer yüzey taşlarına kıyasla farklı özelliklere ve yapıya sahiptir. Bir çeşit kaldırım taşı olarak değerlendirilen bu taşların rengi diğerlerinden farklı olarak sarı olurken, kabartmalı desenlere sahiptir. Yolun gidişatına göre aynı yönde dizilir. Bu sayede görme engelli insanların hem dokunma hem de hissetme yöntemiyle yolunu ve yönünü bulması kolaylaştırılabilir.

Hissedilebilir yüzey taşlarının kullanıldığı alanları genellikle;

  • İstasyon platformları,
  • Kapı eşikleri,
  • Hemzemin kaldırım kenarları,
  • Yaya geçitleri,
  • Banko önleri ve bu gibi alanlar olarak örneklendirilebiliriz.

Bu gibi alanlarda hem görme engellilerin hem de yayaların güvenliğinin sağlanması amaçlanırken, bu uygulama sayesinde olası risk ve tehlikelere karşı uyarıda bulunulabilir. 

Görme Engelli Taş Çeşitleri

Görme engelli taş çeşitleri ikiye ayrılır. Bunlar; yön taşı ve uyarı taşı olarak ifade edilir.

Yön taşı çizgili bir tasarıma sahip olan taştır. Bu çizgiler sayesinde yön bulabilmek son derece kolaylaşır.

Uyarı taşları ise bunun aksine noktalı bir tasarıma sahiptir. Bu taşın üzerindeki noktalar sayesinde görme engelli birçok insan önündeki yolda bir yol ayrımı ya da tehlike olduğunu anlayabilir.

Görme Engelli Taşlar için Bizimle İletişime Geçin

Görme engelli taş Samsun arayışında olanlar için hizmet veren firmamız Beltaş Yapı, bu anlamda yalnızca Samsun içerisine değil, Türkiye’nin pek çok farklı bölgesine de ürün ve hizmet götürebilir. Şimdiye kadar sunmuş olduğu hizmetleriyle peyzaj ve kaldırım çalışmalarında öncü isimlerden biri haline gelmeyi başaran firmamız, ürettiği kaliteli yapı taşlarıyla müşteri memnuniyeti sağlayabilir.

Bu doğrultuda siz de bulunduğunuz bölgede ihtiyaç duyduğunuz görme engelli taşlar için firmamızla iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda fiyat teklifi alabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et