1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Etriye Nedir?

Etriye Nedir?

Betonarme yapıların inşasında kullanılan ve yapının dayanıklı, güvenlik inşa edilmesini sağlayan donatıya etriye adı verilir. Bu donatı hakkında merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnşaat sektörünün en önemli yapı taşlarından biri olan bu donatı, son derece sağlıklı, dayanıklı ve güvenli yapıların inşasında hayati bir önem taşır. Betonarme yapıların olmazsa olmazlarından biri olarak değerlendirilen bu yapı elemanı, bir çeşit donatı olarak ifade edilir. Genellikle yapılarda boyuna donatıya dik açıdan yerleştirilen ve inşaatı saran çeliğin bükülmesiyle elde edilen yapıya etriye adı verilir.

Beltaş Yapı olarak firmamız bünyesinde imal edilen bu donatı, taşıyıcı sistemi ve içeriğindeki çeşitli donatıları tümüyle saran, inşaat demerinin bükülmesinden elde edilen bir donatıdır. Diğer donatılarda olduğu üzere dış faktörlerden paspayı ya da beton örtüsü olarak bilinen bir betonla koruma altına alınır.

Etriye Nedir?

Betonarme yapıların inşasında önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkan etriye, kiriş, kolon ve bunun gibi bazı temel noktalara yerleştirilen bir donatıdır. Kullanıldığı alana göre farklı şekillerde görebilmenin mümkün olduğu bu yapı elemanı, yapılarda önemli görevler üstlenir.  

Etriye Ne İşe Yarar?

Etriyelerle alakalı merak edilen pek çok farklı konu bulunurken, bunlardan biri de bu yapı elemanının ne işe yaradığıdır. Bu donatının görevi ve sağladığı faydalara birkaç örnek gösterecek olursak;

 • Kiriş ve kolonların boyuna donatısını sararak burkulmasın önüne geçmesi,
 • Deprem esnasında eğilmeyi ve çatlaklar nedeniyle oluşabilecek çekme kesme gerilmesi taşıma gücünü hafifletmesi,
 • Donatılara kılavuzluk etmesi,
 • Sargılama etkisi sayesinde betonun dayanma gücünü artırması,
 •  Kolona yanal destek sağlayarak başınca karşı dayanma gücünü artırması,
 • Yapıların deprem karşısındaki dayanıklılığını artırması “Etriye ne işe yarar?” sorusunun cevabına birer örnektir.

Bunların yanı sıra Beltaş Yapı tarafından sunulan bu donatılar, kesitin enerji tüketimini artırarak sünekliğine katkı sağlayabilir. Ayrıca daire şeklindeki kolonlarda donatının devamlılığıyla beraber tüm bu faydalarını artırabilir. 

Etriyede Donanım Şartları Nelerdir?

Etriyenin nasıl kullanılması gerektiği ve donanım şartlarının neler olduğu hem son derece merak edilen hem de dikkatli olunması gereken bir konudur. Söz konusu donatının donanım şartlarından kısaca bahsedebiliriz:

 • Enine donatıların, boyuna donatıların çevresini sarması ve bir köşe oluşturması önemlidir.
 • Enine donatı kancalarının 135 derecelik açıyla betonun içine bükülmesi hayati bir önem taşır.
 • Bu donatının kancalarının kolon boyunca bütün enine donatılarda yer alması ve şaşırtmalı bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.
 • Çirozların her iki uçta da kesinlikle boyuna donatı ve dış etriyeyi sarması gerekir.
 • Çirozlar ve enine donatıların beton dökülürken kaymayacağı şekilde boyuna donatılara sıkıca bağlanmalıdır.
 • Deprem için üretilen özel donatıların boyuna donatıyı dışarıdan sarması ve kancalarının da boyuna donatının dışından kapanmalıdır.

Bu donatının kullanımı profesyonellik gerektiren bir durum olurken, bu gibi yapı donatılarının kullanımında kesinlikle profesyonel firmalardan destek alınması gerekir. Beltaş Yapı oalrak uzun yıllara dayanan tecrübelerimizle yapı alanında ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlerimizle yanınızdayız.

Paylaş:

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et