1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Betonarme Prefabrikasyonda Birleşim Yöntemleri Nelerdir?

Betonarme Prefabrikasyonda Birleşim Yöntemleri

Prefabrik yapılar, son zamanlarda kullanımı yaygınlık kazanan ve sağladığı avantajlarıyla ön plana çıkan ürünlerdir. Söz konusu yapıların birleşim yöntemleri prefabriğin kiriş-kolon bağlantıları açısından önem taşır. Betonarme prefabrikasyonda birleşim yöntemi iki ana başlık altında incelenebilir.

Mafsallı Birleşim

Birleşim yöntemleri arasında ilk sırada yer alan mafsallı birleşim, çerçeve düzleminde hem eksenel kuvvet hem de kesme kuvveti aktarabilen ve moment iletimi yapmayan birleşimlere verilen isimdir. Çoğunlukla tek katlı prefabrik yapılarda kullanıldığı görülen bu birleşim türü, plastik mafsallar yardımıyla elde edilir.

Prefabrikasyon ürünlerde yer alan bu birleşim yöntemlerindeki mafsallaşma, rahat bir şekilde dönebilme yetisine sahip olan bağlantıları meydana getirir. Mafsalda moment değeri 0 olarak kabul edilir çünkü moment taşıma yetisi yoktur.

Prefabrik sanayi yapıları için kullanılan bu birleşim türünde yer alan plastik mafsal belirli bir sınıra kadar moment taşıma yetisine sahiptir. Sınır aşıldığı zaman dönmeye devam eden plastik mafsal artık moment taşımaz. Plastik mafsal kiriş gibi yatay elemanlarda oluşursa ani göçüklerin önüne geçebilir. Bu bakımdan mafsallı birleşim kiriş uçlarında olmalıdır.

Moment Aktaran Birleşim

Prefabrik sanayi yapılarında yer alan birleşim yöntemlerinden biri de moment aktaran birleşimdir. Bu birleşim türüne rijit adı da verilir. Söz konusu birleşim türü hem rijit hem de tam ya da kısmi dayanımlıdır. Moment aktaran bağlantıda kuru, ıslak ve kompozit bağlantılar mevcuttur.

Moment aktaran bağlantıların kullanım amacı, prefabrik yapıların yanal dayanımlarını ve rijitliklerini güçlendirmek; bunun yanı sıra elemanlar arasında yer alan düzlem içi momentleri iletmektir. Sünek davranış sergilemek üzere dizayn edilen bu bağlantı türü, bağlanmış olan elemanların iç kuvvetini iletmeyi sağlar.

Prefabrik yapılarda kiriş-kolon bağlantısının ıslak olması, moment ve kuvvet iletimine yardımcı olur ve monolitik bağlantının oluşmasına öncülük eder. Söz konusu bağlantının üst kısmı ek donatıyla yerinde dökme betondan oluşur.

Prefabrik sanayi yapılarıyla öne çıkan çıkan Beltaş Yapı Elemanları alt yapı, üst yapı ve çevre düzenleme gibi faaliyetler zamanında ve temiz işçilikle tamamlanır. Proje değerlendirmelerinde de Beltaş Yapı Elemanları şirketine güvenebilir, hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için numaranızı bırakabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et