1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Beton Baca Elemanları Nelerdir?

Beton Baca Elemanları Nelerdir?

Beton baca elemanları, çeşitli ebatlarda üretimi yapılan bacalar için gövde ve kapak elemanlarından oluşmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere betondan üretilen bu elemanlar genellikle iç genişliğe göre 500×500, 600×600 ya da 800×800 mm olması halinde farklı ebatlarda kapak ve gövdeler üretilebilmektedir. Bununla beraber beton baca elamanlarının giriş ve çıkışlı bulunan türlerinin de üretimi gerçekleştirilirken, bu bacaları; parsel bacaları ve muayene bacaları olarak ifade edebilmek mümkündür.

Beltaş Yapı olarak firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilen beton baca elemanları,

Beton Baca Elemanları Nelerdir?

İnşaat sektöründe adını sıklıkla duyduğumuz beton baca elemanları, betondan üretilen ve hemen her yapı açısından önemli bir yere sahip olan altyapı elemanlarıdır. Genellikle altyapıda atık su giderlerinin ve kanalizasyonların kontrolünü sağlamak, sağlıklı bir altyapı oluşturabilmek amacıyla ihtiyaç duyulan bu elemanlar, bu alanda hizmet veren yapı şirketi tarafından üretilir. Beltaş Yapı da uzun yıllardır bu alanda hizmet veren öncü isimlerden biridir. 

Beltaş Yapı tarafından üretilip piyasaya sunulan beton baca elemanları; parsel bacaları, muayene bacaları ve rögar elemanlarından oluşur. Altyapı hatlarında havalandırma, kontrol altında tutma, bağlantı ya da dönüş gibi çeşitli amaçlarla kullanılan bu altyapı elemanları, türüne ve kullanım alanına göre farklı özelliklere sahiptir.

Parsel Bacaları

Parsel bacaları çoğunlukla yağmur suyu, atık suları ya da kanalizasyonların müdahale, kontrol, bağlantı, havalandırma gibi işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlayan bacalardır. En önemli altyapı elemanları arasında yer alan parsel bacaları, boru hatlarının birbirine entegre edilmesi, akış yönü ya da seviyesinin değiştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Parsel bacalarının kullanım amacı bu kadarla sınırlı kalmazken;

  • Muayene ve bakım görevlilerinin ya da donatılarının girişine imkân sağlamak,
  • Havalandırma ve hava dolaşımını sağlamak,
  • Su sızdırılmasını önlemek parsel bacalarının sağladığı faydalar ve kullanım amaçları olarak örneklendirilebilir.

Bunların yanı sıra bacaların ya da muayene bacalarının sağlıklı ve uzun ömürlü olarak kullanılmasına yardımcı olan parsel baca elemanları, sistemin işlevselliği açısından son derece önemli bir parça olarak ifade edilir.

Muayene Bacaları

Altyapı elemanları arasında kritik göreve sahip olan bir diğer elemansa muayene bacalarıdır. Menhol ya da kontrol bacası olarak da bilinen muayene bacaları, altyapı kanallarının temizlenmesi, akımın kontrol altında tutulması, havalandırma ve bakım gibi amaçlar doğrultusunda periyodik aralıklarla üretilen prefabrike ürünlerin tümü olarak ifade edilir.

Muayene bacaları;

  • Taban eleman,
  • Gövde bileziği,
  • Ayar bileziği,
  • Kapak gibi parçalardan oluşur.

Diğer altyapı elemanlarında olduğu üzere beton muayene bacalarının uygulaması ilgili yönetmeliğe bağlı olarak yapılır. Dolayısıyla bu alanda hizmet veren profesyonel firmalar tarafından uygulanmalıdır. Örneğin; boru hatlarının yön değişimi kesinlikle muayene bacalarında yapılması gerekir. Hat üzerinde yön değişimi yapılmaması son derece önemli olurken, bu türden uygulamalar yalnızca alanında uzman olan isimler tarafından yapılmalıdır.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et