1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!

Batırma Bloğu Nedir?

Batırma Bloğu Nedir?

Atık suların çevreye zararsız hale getirilmesi için en önemli konu, öncelikle yerleşim alanlarında, kullanım sonucu oluşan evsel ve endüstriyel atık suların toplanmasıdır. Toplanan atık sular alıcı ortamın hassasiyeti göz önünde bulundurularak, arıtma tesislerine veya derin deşarj tesislerine iletilirler. Derin deniz deşarjları için kullanılan batırma bloğu, başlangıçta deniz tabanına gömülerek, sonradan deniz tabanına yerleştirilerek kullanılmaktadır. Üzerlerinde kancalar ile çeşitli şekil ve boyutlarda imal edilen bu bloklar, bir tartı ile birlikte katı cisimlerin yoğunluğunu ve bir dinamometre ile kaldırma kuvvetini belirlemek için kullanılabilir.

Batırma blokları, farklı şekillerde ve büyüklüklerde üretilebilirler. Derin deniz deşarjlarının olmazsa olmazı olan bu yardımcı elemanlar, deniz tabanına yerleştirilerek kullanılmaktadırlar. Bu batırma bloklarının deniz içine çekilmesi ve yerleştirilmesi için farklı hatlar ve araçlar kullanılabilir. Batırma blokları sayesinde, deniz dibine çöken ve kirliliğe sebep olan katı cisimlerin yoğunluğu tespit edilmektedir.

Batırma bloklarının, batırıldıktan sonra yüzeydeki vinçli duba ve su altındaki dalgıçlar yardımı ile birbirlerine ağızlanarak, flanşlı bağlantıları gerçekleştirilmektedir. Bir sonraki aşama olarak, boru bağlantısı tamamlanan boru modüllerinde kullanılan sepye tankları ve zincirler sonraki modüllerde kullanılmak üzere sualtında sistemden demonte edilerek yüzeye çıkarılmaktadır.

Batırma Bloğu Üretimi

Batırma bloğu üretimi, derin deniz deşarjı işlemi planlanan projeye uygun olarak yapılmaktadır. Proje tasarımında gerçekleştirilen boyutlara uygun olacak şekilde, kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilen bu betonarme bloklar, şantiye sınırları içerisindeki prekast sahada, onaylı uygulama projelerine uygun olarak, yapılmaktadırlar.

Üretimi gerçekleştirilen batırma bloklarının denize çekilmesinde ve deniz tabanına yerleştirilmesinde, bir hat belirlenir. Planlanan bu hat üzerinden, batırma bloğu deniz içine çekilerek güvenli bir şekilde deniz tabanına yerleştirilir. Denize çekilen her bir batırma bloğu üzerinde montaj işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için sahilden belirli bir mesafede bir iskelenin inşa edilmesi gerekebilir. Batırma blokları, farklı boyut ve şekillerde üretilebilmektedir. Kancalı şekilde üretilebilen bu bloklar, yapısında bulunan bir tartı yardımı ile katı cisimlerin yoğunluğunu tespit etmektedirler.

Batırma bloğu ve diğer özel imalat ürünleri hakkında kapsamlı bilgiyi
https://beltasyapi.com/hizmetlerimiz/ozel-imalatlar/
sayfasından alabilirsiniz.

1 Comment

  • Kablo Menholü Nedir? Nasıl Üretilir? | Beltaş Yapı Elemanları

    […] Batırma Bloğu Nedir? Nasıl Üretilir? […]

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et