1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Bariyer Nedir?

Bariyer Nedir?

Bariyer, bir bölgeni güvenliğini sağlayan en önemli ekipmanlardan biridir. Pek çok farklı türe sahip olan bu yapılar günümüzde çeşitli alanlarda kullanılırken, otoyol, yarış pistleri, otopark, site ve bu gibi alanlar yaygın olarak rastladığımız kullanım alanları arasında yer alır. Beltaş Yapı olarak firmamız tarafından ihtiyaç sahiplerine özel olarak üretilen bu güvenlik ekipmanları sayesinde, söz konusu alanlarda güvenli bir ortam oluşturabilmek mümkündür.

Barikat adıyla da bilinen güvenlik ekipmanı, birçok farklı alanda güvenli bir ortam oluşturabilmek adına üretilen bir elemandır. Bu eleman, risk yönetimi açısından riskin tespiti ve kontrolünü sağlayan, emniyet ve güvenlik argümanı olarak tanımlanabilir. Günümüzde çeşitli alanlarda kullanımına rastladığımız barikatlar, kullanıldığı alana göre de çeşitlilik gösterebilir.

Bariyer Nedir?

Yollarda, okullarda, sitelerde, hastanelerde ve bu gibi çeşitli alanlarda sıklıkla karşılaştığımız bariyer, engel oluşturmak için kurulan bir çeşit düzenek ya da sistem olarak ifade edilir. Güvenli bir yaşam alanı oluşturabilmek adına hayati bir önem taşıyan bu düzenek, kullanıldığı alana göre farklı tasarıma, görünüme ve özelliğe sahip olabilir.

Bariyerlerin kullanımı son zamanlarda ciddi ölçüde artış gösterirken, bunun nedeniyse tedbirlerin sıkılaştırılması, daha yaşanılabilir, sağlıklı ve güvenli alanların oluşturulmaya çalışılmasıdır. Başta otoyolda olmak üzere otogar, site, hastane ya da okul girişlerinde sıklıkla rastladığımız barikatlar, kullanım alanına göre farklı amaçlara sahip olmasıyla bilinir.

Ne İşe Yarar?

Henüz bu türden güvenlik sistemleriyle tanışmamış olan birçok insan “Barikat ne işe yarar?” sorusuna yanıt arayabilir. Barikat, bir yerin güvenliğini ve gizliliğini sağlama konusunda son derece işlevsel bir sistem ya da araçtır. Kullanıldığı alana göre farklı özelliklere sahip olan bu araç, yaşam alanlarında insanlar için güvenliği ve huzuru sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Yaşam alanlarında barikat sisteminin kullanılmaya başlamasıyla beraber araçların tanınması ve giriş-çıkışların kontrol altına alınması sağlanmıştır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; barikat sistemi sayesinde herhangi bir site içerisinde yaşayanların hem kendilerinin hem de araçlarının tanınması son derece kolay hale gelirken, aynı zamanda siteye giren araç sayısının kontrol edilmesi, yabancıların girişinin engellenmesi de mümkün hale getirilmiştir. Üstelik bu sayede güvenlik görevlilerinin işi de kolaylaştırılmıştır.   

Bunun dışında karayollarında kullanılan barikatların önemi de son derece büyüktür. Bir çeşit savunma ya da koruma elemanı olarak da nitelendirilebilen yol bariyeri, araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kontrolü ve güvenliği sağlamayı amaçlayabilir.

Bariyer Olmazsa Ne Olur?

Bariyer olmayan alanların güvenliğini sağlamak çoğu zaman son derece güç olur. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; yol bariyeri, bir otoyolda aracın belli bir güzergâh üzerinde seyretmesini sağlayan ve yoldan çıkmasını önleyen bir güvenlik ekipmanıdır. Yol bariyerinin olmadığı yerlerde herhangi bir kaza durumunda aracın yoldan çıkması hatta takla atması gibi ciddi ve hayati tehlikelerle karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır.

Beltaş Yapı olarak firmamız her türlü amaç ve hizmet doğrultusunda bariyer üretimi gerçekleştiren bir firmadır. Bu alanda uzun yıllardır vermiş olduğu hizmetleriyle ön plana çıkan firmamız, diğer hizmetlerinde olduğu gibi bariyer üretiminde de en kaliteli malzemelerin kullanılması konusunda titizlik gösterir.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et