1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Aşık Kirişi Nedir? Nasıl Üretilir?

Aşık Kirişi Nedir? Nasıl Üretilir?

Aşık kirişi; Beltaş Yapı Elamanları tarafından üretilen, çatı kaplamasını taşıyan dik veya yatay malzemelerdir. Çatı yükünü, çatı makaslarına aktararak ağırlığı eşit oranda hafifletir. Bina ve yapı inşaatı esnasında birbirinden faklı kiriş tipleri kullanılsa da çatıyı ayakta tutan kirişler aşık kirişleridir.

Aşık Kirişi Nedir?

Bu kiriş, çatı kaplamalarını ve yağış ağırlıklarının binaya zarar vermemesi amacıyla yapılır. Bu nedenle oluşabilecek ağırlıklar hesaplanılarak üretilir. Aşık kirişi üretiminde dikkat edilen bir husus minimum C40 sınıf beton ve B420C çelik donatı ile birlikte 270K düşük gevşemeli halat kullanılarak üretilir.

Kirişin montajı pimli sistemlerle yapılır. Kesitleri nedeniyle prefabrik sanayi yapıları malzemeleri arasında en hassas yapılardır. Ayrıca aşık kirişleri sayesinde binanın üzerinde yapılacak herhangi bir montajda zorluk yaşanmaz. 

Basit kiriş mantığı ile çalışırlar. Çatı eğimi de göz önüne alınarak montajlanır. Bu nedenle iki aks arasında 1/3  oranda vidalama yöntemiyle sabitlebir. Gerek çatı makası hesaplanmasında gerekse aşıkların hesabında oldukça önemlidir.

Aşık Kirişi Nasıl Üretilir?

Kiriş üretiminde ısıya dayanıklı malzemeler kullanıldığı için yangın gibi kazalarda yüksek koruma sağlamaktadır. Tasarımları nedeniyle ağır yükleri kaldırabilecek biçimde yapılır ve vidalamalar ile monte edilirler. 15 metre mesafeye kadar, çelik olarak üretilirler. Kullanılan kesit biçimi “T” kesittir.

Aşık Kirişi Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrik sanayi yapıları içerisinde en hassas parça olan aşık kirişleri yapılacak olan açıklığa göre tasarlanır. Bu nedenle kirişin doğru ebatta olması gerekmektedir. Bununla birlikte Beltaş Yapı Elemanları tarafından üretilen aşık kirişleri, oluşabilecek kazaları minimuma indirecek şekilde tasarlanır.

Aşık kirişlerinin kalınlığının daha sonra kesilmemesi gerekmektedir.  Ayrıca çatı yükünü azaltmayı sağlayan bu kirişlerine montaj sonrasında Beltaş Yapı Elamanları ekibi dışında müdahale edilmemelidir.

Montaj esnasında kirişin hassaslığından dolayı bir problemle karşılaşmamak için mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. Beltaş Yapı Elamanları bu konuda da her zaman yanınızdadır.

Aşık Kirişi Üretim Maliyetleri

Günümüzde prefabrik yapılar oldukça artmıştır. Özellikle artan betonarme maliyetleri nedeniyle birçok kişi prefabrik yapılara yönelmiştir. Bu da kullanılacak yapılarının en önemlisi olan aşık kiriş üretim maliyetlerini sorgulama ihtiyacı doğurmuştur. Aşık kirişi üretim maliyetleri hakkında bilgi almak için uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et