1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Yapı Ürünleri Nelerdir?

Prefabrik Yapı Ürünleri Nelerdir?

Son yıllarda yapı sektöründe önemli bir devrim yaratan prefabrik yapılar, hızlı ve pratik olması sebebiyle betonarme yapılardan daha fazla rağbet görmektedir. Bu gibi yapıların üretimi içinse prefabrik yapı ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilen prefabrik yapı ürünleri çeşitlilik göstermektedir. Kolon, çatı makası, aşık, kiriş ve ısı yalıtımı bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Prefabrik Yapı Nedir?

Prefabrik yapı, öncesinde fabrika ortamında üretilmiş olan yapı elemanlarının şantiye alanında monte edilerek inşa edilen yapılardır. Prefabrik yapılar adından da anlaşılacağı üzere fabrikalarda üretilen, yalnızca taşıma ve montaj işleminin şantiye alanında gerçekleştirildiği, prefabrik yapı elemanlarından oluşan bir yapıdır. Bu yapılar tek katlı olabileceği gibi çok katlı olarak da üretilebilmektedir.

Prefabrik Yapı Ürünleri Nelerdir?

Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilen prefabrik yapı ürünleri 3 farklı kategoride incelenebilmektedir. Bu kategorilerse şu şekildedir:

  • Karkas grubu
  • Arakat grubu
  • Dış cephe elemanları

Karkas Grubu

Karkas grubu içerisinde çatı makası, kolon, aşık, tali kiriş gibi yapı elemanları yer almaktadır.

Kolon: Genellikle yapı sistemlerinde kirişlerin oluşturduğu yükleri temel ve dolaylı olarak zemine aktarmaya yarayan elemandır.

Aşık: Prefabrik yapılarda çatının yükünü çatı makasına ileten elemandır. Aşık aynı zamanda geniş açıklıkların geçirilmesine yardımcı olan, ön germeli prefabrik taşıyıcı eleman olarak da ifade edilir.

Tali Kiriş: Döşeme çevresine bir çerçeve oluşturmak amacıyla tasarlanan, kolonların depreme karşı dayanıklı olmasını sağlayan yapı elemanı olarak tanımlanır.

Çatı Makası: Bir prefabrik yapıdaki çatıyı desteklemek amacıyla kullanılan yapı elemanıdır.

Arakat Grubu

Arakat grubunda yer alan yapı elemanları; arakat kolonu, döşeme plağı, döşeme kirişi, vinç kirişi gibi elemanlardır.

Arakat Kolonu: Özellikle çok katlı yapılarda kullanılan arakat kolonu, adından da anlaşılacağı üzere 2 ve üzeri kata sahip yapılardaki yükü zemine aktarmak üzere kullanılan elemanlardır.

Döşeme Plağı: Yığma ya da karkas yapılarda beton, ahşap ya da çelik dayanakları üzerinde, çatı veya döşeme için ihtiyaç duyulan taşıyıcı yapı elemanıdır.

Döşeme Kirişi: Döşemelerin üzerine yerleştirilen ve taşınmasını sağlayan kiriş olarak ifade edilir.

Vinç Kirişi: Kreyn kirişi olarak da bilinen vinç kirişi, vinçlerin montajında kullanılan, makas kirişlerine dik konumda olan yapı elemanıdır.

Dış Cephe Elemanları

Isı ve ses yalıtımından oluşan dış cephe elemanları, yapıların dış cephesine uygulanan duvar elemanlarıdır. Isı ve ses yalıtımı, adından da anlaşılacağı üzere yapılarda binaları iklim koşullarına karşı koruyan ve ses geçirgenliğini minimuma indirgeyen elemanlardır.

Prefabrik yapı ürünleri, Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız tarafından üretimi gerçekleştirilen ürünler ve sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Siz de prefabrik yapı ihtiyaçlarınızda firmamızla iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilir, sektörün öncü ismi olan firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et