1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Sanayi Yapıların Deprem Davranışları ve Karşılaşılan Sorunlar

Prefabrik Sanayi Yapıların Deprem Davranışları

Prefabrik sanayi yapıların fabrika ortamında hazırlanması, yapının sadece birleştirerek monte etme işlemiyle kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Samsun’da pek çok alanda Beltaş Yapı farkıyla prefabrik sanayi yapılara rastlanabilir. Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışları ile ilgili bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Prefabrik Sanayi Yapıların Deprem Davranışı Nedir?

Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışını bilmek, bu yapıyı tercih edip etmemeniz konusunda size bilgi verir. Mafsal bağlantılı prefabrik yapılarda moment aktarmayan bağlantılar; yani daha net bir ifadeyle tüm çerçeveler ayrı ayrı hareket eder. Birbirlerinden bağımsız olarak hareket etmelerinin nedeni, moment aktarımı olmamasıdır. Bununla birlikte periyotları aynı olan komşu iki çerçeve beraber hareket ediyor gibi görünür.

Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışına bir başka örnek ise; ağır ve büyük makas kiriş uçlarında büyük devrilme momentlerine rastlanmasıdır. Bu kirişler, deprem kesme kuvvetine sahiptirler. Makas kirişinin uzandığı tarafa dik doğrultuda oluşan depremle yanal rijitliği düşük bulunan kirişler büyük ötelenme eylemi gösterir.

Sistemde görülen süreksizlikte yalnızca çatı kirişlerin devrilmesi sorun değildir. Ancak bununla beraber pimler de düşebilir.

Bir çerçevenin yanal yük taşıma gücünü kaybetmesi, sistemin tamamıyla yahut kısmen göçmesi anlamına gelir. Yapısal elemanda bulunan en ufak bir yetersizliğin direkt olarak hasara sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Aşık kiriş bağlantıları, çerçevelerin bağımsız bir şekilde hareketine ve makas kirişinin büyük deplasman göstermesine bağlı olarak risk taşır. Daha az yanal deplasman gösteren ve kolonlara bağlı olan oluk kirişleri aşık kiriş bağlantısına göre daha az risklidir.

Prefabrik Sanayi Yapıların Deprem Davranışları ve Karşılaştığı Sorunlar Nelerdir?

Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışları yapısal elemanda yetersizlik görülüp görülmemesi bakımından önem taşır. Çünkü herhangi bir yetersizliğin görüldüğü durumlarda yapıda kısmi ya da tamamen göçme durumu meydana gelir. Söz konusu göçmelerin önüne geçebilmek için, yapıda hiçbir şekilde yetersizlik bulunmamalıdır.

Sorunlar Karşısında Ne Önerilir?

Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışlarında görülen aksilik için birtakım önlemlere başvurmak şarttır. Bu önlemler şu şekilde maddelenebilir:

  • Prefabrik sanayi yapının yatay rijitliği yetersiz kalıyorsa mutlaka güçlendirme çalışması yapılmalıdır.
  • Kiriş uç bölgelerindeki birleşimin yetersizliği kuvvetlendirilmelidir.
  • Uzun çatı kirişlerinin yanal deplasman neticesinde stabil durumlarını kaybetmeleri önlenmelidir. Bu önleme, çerçevelerin arasına kiriş ortalarında birleşmek suretiyle gergi çubukları yerleştirerek ya da çelik çaprazlar koyarak yapılabilir.
  • Çerçevelerin bağımsız bir biçimde harekete geçmesine engel olunmalıdır. Çatı seviyesinde rijit diyafram etkisi oluşturulmalı ve bu etki çelik çaprazlarla yapılmalıdır.

Prefabrik sanayi yapıların deprem davranışları ve karşılaşılan problemlere gereken çözümleri sizler için sunduk. Samsun’da prefabrik sanayi yapılarla ilgili bilmek istediğiniz her şeyi Beltaş Yapı ayrıcalığıyla öğrenebilme imkanından faydalanabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et