1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Fabrika

Prefabrik Fabrika Projelendirmeleri Nasıl İşliyor?

Prefabrik yapıların tercihinde birden fazla neden bulunur. En önemli nedenler ise yapıların pratik bir sonuç vermesi ve ekonomik olmasıdır. Endüstriyel alanda ihtiyaca göre prefabrik fabrika binalarının taşıyıcı sistemlerinde kaliteli malzemeler kullanılmaktadır.

Prefabrik fabrika proje seçeneklerinde, endüstriyel alanlarda farklı ölçülerde bina kurumları yaparken maliyetin düşük olması, kurulumun pratikliğini ve fabrika binalarının işlevlerini artırmaktadır. Ürünlerde sağlamlık oranlarının yüksek tutulması, endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan fabrika binalarının projelerde tercih nedeni olmaktadır. Az maliyet ve kısa sürede kurulumun yanı sıra uzun ömürlü yapıya sahip dayanıklı bina projeleri gelişimi desteklemektedir.

Prefabrik Fabrika Projelendirme Süreci

Uzman ekipler tarafından başlanılan prefabrik fabrika projelerinin öncesinde müşterilerden gerekli bilgiler elde edilir. Çoğu zaman bilgilerin netleşmesi amacıyla kurulum yerinde keşfe gidilir ve iklim şartları da göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılır. Kurulum yapılacak yerde bu keşiflerin yapılmasının ilk nedeni, zemin yapısına göre fabrika temelini atmaktır. Bu konuda neler yapılması gerektiğine ve hangi malzemelerin kullanılacağına karar vermek gerekir.

Projenin tam anlamıyla sürdürülerek kusursuz olabilmesi için bu bilgilere ihtiyaç vardır. Prefabrik fabrika fiyatları politikasında ise yapılan projelere göre bir çalışma uygulanmaktadır. İlk adım olarak da talep edilen bina ölçülerine göre malzeme türlerini belirleyerek işe başlamak gerekir.  

Prefabrik fabrika projelerinin işlenmesi için bazı bilgiler gereklidir. Bunlar:

 • Fabrika binasının kullanım alanının toplamı,
 • Kat gabarileri,
 • Statik ve dinamik yük oranları,
 • Çalışacak kişi sayısı,
 • Üretim yapılacak ürün türü,
 • Bina yapısında etkili olacak değişkenler.

Prefabrik montaj işlemleri, temel yapı sistemleri ve yapı malzemelerinin üretiminin sonrasında fabrika binasının ana taşıyıcı çelik elemanlarına bağlantılar yapılmaktadır. Bu esnada duvar panellerini yerleştirirken dayanıklılık sağlanması için bütün bağlantı ve destek elemanlarında kaliteye önem verilmektedir. Montaj işlemleri ise hazırlanan projelerde gösterildiği şekilde uygulanır ve hazırlanan şartnameye uyulmasına özen gösterilir.

Prefabrik fabrika binalarında kurulum kolay değildir. Bunun için tüm yapı işlemleri uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmeli ve ağır gerçekleştirilmeli ve ağır yük kaldırabilen vinçlerle çalışılmalıdır.

Kaliteli Ürün İmalatı ile Güvenilir Binalar

Prefabrik fabrika projeleri için çalışmalar yapan personellerimiz her zaman güvenilir binaların oluşumunu sağlamak için bütün seçenekleri değerlendirmektedir. Projeler, kullanıcıların taleplerine göre oluşurken, binaların depreme karşı güvenli olması için de dayanıklı malzemeler tercih edilmektedir. Isı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği gibi özellikleri de proje içerisinde sunabilmek adına özel yalıtım malzemeleri ve dış kaplama ürünleri kullanılmaktadır.

Talep edilen güvenlik sistemlerine göre fabrika maliyetlerinde bazı değişiklikler uygulanabilir. Örneğin, yangın güvenliği gibi sorunlara karşı; sac paneller, taş yünü, poliüretan kaplama gibi farklı sistemler kullanılmaktadır.

Binanın ana yapısının montajı yapıldıktan sonra en son dış kaplama örtüsü ile çatı taşıyıcı sistemleri uygulamaya alınır. Fabrika çatı sistemlerinde kullanılan taşıyıcı bağlantıları kaynaksız yöntemle yapılmaktadır. Bu kısımda da ileri aşamalarda gerçekleşen paslanma gibi durumlar da önlenmektedir. Paslanma, çürüme gibi durumlara karşı alınan önlemler arasında cıvata ve geçme sistemi gerçekleştirilmektedir.

Belirlenen kalite programı kapsamında müşteri isek ve doğrultularına yönelik bazı hedefler bulunmaktadır:

 • Eksiksiz çalışma,
 • Üretilen tüm yapı elemanlarının standartlara uygun olma,
 • Hizmet verimliliğinin artışı.

Fabrika binalarının kurulumunda ihtiyaç duyulan tüm elemanların statik ve dinamik etki oranları hesaplanmakta ve tüm etkilere karşı dayanıklılığı sağlanmaktadır.

Çevreci Prefabrik Fabrika Binaları

Çevre kalite yönetim sistemi ile oluşturulan prefabrik fabrikalar, tüm yapı elemanlarının çevre şartlarına uygun olarak üretilmesini sağlar. Bu yapılar oldukça büyük olduğundan, kullanılan malzemelerin çevreye karşı vereceği zararların göz ardı edilmemesi gerekir. Diğer dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Proje üretimi ve montajı esnasında da kurulum sahası,
 • Çevre yapısına ve ilgili mevzuatlara,
 • Ürünlerin standart değerleri üzerinde olması.

1 Comment

 • Prefabrik Fabrika Tasarımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? | Beltaş Yapı Elemanları

  […] Prefabrik fabrika tasarımı, daha çok endüstriyel alanlarda daha az maliyetli, hızlı ve etkili olarak işletme faaliyetlerini sürdürebilmek adına tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir. Zaman, maliyet, enerji ve kaynak tasarrufu gibi pek çok avantaj sunan bu yapılar, diğer yandan işletmelerin ihtiyaçlarına uygun, etkili ve güvenli bir çalışma alanı sağlamaktadır. […]

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et