1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Eğimli Çatı Kirişi Nedir?

Prefabrik Eğimli Çatı Kirişi Nedir?

İnşaat sektöründe teknolojik alandaki gelişme sayesinde daha pratik yollarla inşası gerçekleşen prefabrik binalar daha da sağlamlaştırılmıştır. Özellikle sanayi alanlarında kurulan prefabrik yapıların geniş açıklı olması talepler arasında olmaya başlamıştır. Bunun için çatı sistemlerinde daha özel kirişler kullanmak yapının temellerinden biri olmuştur. Prefabrik eğimli çatı kirişi, prefabrik fabrika gibi yapılarda kullanılmaya başlanmıştır. Eğimli kirişlerin kullanılmasının amacı, çatının eğim açısının belirlenmesini sağlarken çatı ve kar yükünü kolonlara en az seviye hissettirmektir.

Prefabrik Eğimli Çatı Kirişi

Prefabrik üretim teknolojisinden faydalanarak tüm malzemelerde üretim gerçekleştirilmeye başlanmış ve projelerin çoğunda kullanılır olmuştur. Prefabrik eğimli çatı kirişinin kullanıldığı yapılar:

 • Prefabrik fabrika,
 • Prefabrik depo,
 • Prefabrik salon,
 • Prefabrik spor salonu.

Sanayi alanında ya da sosyal etkinliklerin gerçekleştirileceği binalarda kolon bulunmayan iç yapılar tercih edildiğinden, geniş açıklık çatı kirişleri kullanılmaya başlanılmıştır. Prefabrik eğilimli çatı kirişinde firmanın yapı ve çevresel etkenlerine göre dikkat edilmesi gerekenler:

 • Eğimli kiriş,
 • Eğim oranları,
 • Uzunluk.

Yapıların Türlerine Göre Tasarım Aşaması

Prefabrik yapılarda istenen profesyonel çalışma ve projelerin uzman kişiler tarafından hazırlanması aşaması mevcuttur. Burada, özel ve büyük tasarımlar oluşturulması ilk hedef olarak belirlenir. Özellikle büyük ve geniş prefabrik sanayi yapılarında, binanın kullanım amacına ve çevresel şartlara dikkat etmek önemlidir. Prefabrik eğimli çatı kirişi ve kolonlar haricinde kaplama elemanlarının tamamında tasarlanan projelere göre üretim yapılır.

Prefabrik eğimli çatı kirişi sistemini oluşturabilmek için aşık kirişlerinden gelen yüklerin kolonlara aktarılmasıyla eşit yük dağılımı gerçekleştirir. Tasarlanan yapıların türlerine göre düzenlemeler yapılırken binaların dayanıklılığı ve kullanışlı olmasının yanı sıra uzun ömürlü olması da hesaba katılır.

Proje üretimden sonra gelen aşama ise tüm parçaların doğru bağlantılarının yapılmış olmasıdır. Bu yapılar genelde kolonlar üzerinde bağlantı oluşturularak yapılır ve pim sistemi tercih edilir. Pimlerin kullanılmasının amacı, bağlantıların doğru ve kolay yapılmasını sağlamasıdır. Montaj ekiplerinin çalışma aşamasında kurulumu olacak bina için uygun güvenli işlemler tercih edilir. Burada bağlantılar için pim sistemini kurma kısmında oluşan boşluklar, yüksek mukavemetli harç ile doldurulur. Çatı kirişlerinin yapısında kullanılan malzemeler arasında çelik donatılar ve yüksek dayanıklılık özelliği bulunan beton malzemeleri de bulunmaktadır. Bu malzemeler aşınma gibi problemlere karşı dayanıklılığı ile uzun yıllar kullanılır.

Proje için Gerekli Teknik Bilgiler

Seri üretim yöntemi ile yapılan prefabrik eğimli çatı kirişleri maksimum yük hesaplaması ile dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Bu kirişler için belli başlı teknik bilgiler bulunmaktadır. Bunlar:

 • Minimum oranda C40 beton kullanılır,
 • Donatı dizaynı için B420 çelik ürünleri kullanılır,
 • Öngerme sistemi ile üretilir,
 • Yapıların türlerine göre farklı uzunluklarda üretilir.

Prefabrik sanayi yapılarında oluşabilecek malzeme yükleri ya da kar yükleri malzemelerin türünü ve ne kadar kullanılması gerektiğini belirler. Bu ürünler ya da projeler için gerekli teknik bilgiler müşterilerle de paylaşılan bilgilerdir.

Prefabrik Yapılarda Kirişler Neden Önemlidir?

Prefabrik yapıların içerisinde kullanılan kirişlerin, aşık kirişi, sundurma kirişi gibi sağlamlığı sağlamak için önemi büyüktür. Çatı kirişlerinin kullanımıyla oluşturulan geniş açıklıklar, kurulum yerinde alanların daha verimli olarak kullanılmasını sağlar. Dayanıklı beton yapılar olarak üretilmesinden kaynaklı yangın ve deprem gibi sorunlara karşı garantilidir ve herhangi bir bozulmaya rastlanılmamaktadır. Ayrıca öngerme teknolojisi ile üretilen yapı maliyetleri bir yandan da ekonomiktir.

Her zaman profesyonel kişilerle hazırlanan projeler için kullanılacak olan tüm yapı elemanlarının özellikleri ve boyutları önceden belirlemelidir. Prefabrik eğimli çatı kirişinde yapılacak aşamalar için tek tek çalışma sağlanmalı ve yapı projelerinde kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et