1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Prefabrik Ahır Nasıl Kurulur?

Prefabrik Ahır Nasıl Kurulur?

Hayvancılık sektörü, günümüzde artan bir öneme sahiptir. Yem maaliyetleri de göz önüne alındığında hayvancılıkla uğraşan kişilerin bir ahıra sahip olmaları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle birçok kişi ve kurum prefabrik ahırları tercih eder.

Prefabrik Ahır Nedir?

Kişinin istekleri doğrultusunda oluşturulan proje kapsamında, fabrikalarda üretilen prefabrik sanayi yapılarının zeminde birleştirilmesiyle prefabrike ahır oluşturulur. Geleneksel ahır mantığının döneme uyarlanmış hali olarak ifade edilebilir.

Neden Prefabrik Ahır Tercih Edilmeli?

Prefabrik olarak tasarlanan ahırlar, kurulum ve kullanım kolaylığı açısından sıklıkla tercih edilirler. Hayvan gücüne ve hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca tasarımda da bir sınırlılığı olmadığından birçok bölgede tercih edilir. Kalın duvarlara sahip olmaması nedeniyle de alanda çok yer kaplamazlar.

Prefabrik Ahır Avantajları

Prefabrik ahır avantajları hayvancılıkla uğraşan kişi ve kurumlar için oldukça önemlidir. Parçalarının fabrika ortamında ve yüksek kalitede üretilmesi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kalın kolonlara sahip olmaması nedeniyle hem ahır içinde hem de ahır dışında alandan tasarruf sağlar.

Beltaş Yapı Elemanları’ndan alınacak prefabrik yapılarının maliyetinin düşük olması da iş başlangıç aşamasında avantaj sağlayan bir etkendir. Yapının kendiliğinden yalıtımlı ve hava koşullarına dayanıklı parçaları sayesinde de ısıtma noktasında tasarruf sağlar.

Prefabrik Ahır Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrike ahır kurulumunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Özellikle arazinin konumunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Nitekim açık veya kapalı besi biçiminde aynı prefabrik şeklindeki ahırın kullanılması uygun değildir.

Mümkün olduğunca gübrelerin depolanacağı bölümün hayvan sağlığı koşullarına uygun olarak tercih edilmesi gerekir.

Sermayaye yük olmayacak şekilde tasarlanması gerekir. Burada en önemli nokta, ahıra konulacak hayvanların rahatı ve sağlık koşulları göz önüne alınarak, rüzgar ve güneş iyi hesaplanmalıdır. Uzman ekibimiz sayesinde hayvancılık yapmak çok kolay.

Prefabrik Ahır Kurulum Aşamaları

Kurulumda aşama aşama ilerlemek önemlidir. 4 aşamadan oluşur.

Proje

Arazinin koşullarına ve hayvan çiftliği kurmayı isteyen kişinin isteklerine uygun proje geliştirilmelidir. Planlı olmak zamandan ve bütçeden tasarruf sağlar.

Üretim

Üretilecek olan ahırın, projeye uygun ve yüksek kalitede olması gerekir. Üretilen yapıya göre alt yapı çalışmalarına başlanmalıdır.

Nakliye

Üretimi gerçekleştirilen yapının araziye hasarsız bir biçimde taşınması gerekir.

Montaj

Altyapının tamamlandığı araziye taşınan yapı parçalarının, zemin üzerinde birleştirilerek kullanıma hazır hale getirilmesi son aşama olarak değerlendirilir.

Prefabrik Ahır Kurulum Maliyetleri

Prefabrik ahır kurulum maliyetleri bu işe girişecek olan tüm girişimcilerin aklına takılan bir sorudur. Projenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Proje olmadan bir maliyet miktarı belirtilemez. Proje oluşturmak ve bilgi almak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kümes Ahır Devlet Destekleri

Girişimcinin sermayesinin yetersiz olduğu durumlarda devlet hibe desteği sağlar.

GAP, DOKAP ve DOP kapsamında yer alan illerde devlet %50’ye varan hibe desteği sağlar.

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun projelerine başvurarak, başvurunun olumlu olması durumunda devletten hibe desteği alabilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et