1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Muayene Bacası Elemanları Nelerdir?

Muayene Bacası Elemanları Nelerdir?

Muayene bacası, sistemde herhangi bir viraj, kavşak ya da bunun gibi önemli değişiklikler söz konusu olduğunda en fazla verim alınabilecek bir altyapı elemanıdır. Muayene bacası elemanları ise bu altyapı elemanını oluşturan parçalardır.

Muayene bacaları genellik 3 ana parçadan meydana gelmektedir. Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız tarafından üretimi gerçekleştirilen bu parçalar, ihtiyaca uygun olarak satın alınabilmesi amacıyla ya bütün bir sistem olarak ya da her bir parçası ayrı olarak temin edilmelidir.

Muayene bacası elemanlarında yükseltici parçalar, eklem noktalarında entegre kauçuk contalar vasıtasıyla tabanın üzerine yerleştirilir. Bu sayede kapak, zemin düzeyinde yükselticinin üzerinde bir çerçeve içerisine yerleştirilmiş olur.

Muayene Bacası Elemanları Nelerdir?

Muayene bacası elemanları, çeşitli opsiyonlarla karşımıza çıkarken, bu opsiyonları şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Bacanın en üst bölümünde bir kapak yer alır.
  • Kapağın hemen altında boyun bileziği bulunur.
  • Devamında konik bir boru karşımıza çıkar.
  • Borunun altında ayrı ayrı birleştirilmiş şekilde iki farklı gövde elemanı bulunurken, bunlardan biri diğerine kıyasla daha geniştir.
  • En alt kısımda ise taban bulunur.

Sistemlerin doğru ve verimli bir şekilde çalışması için bu elemanlara ihtiyaç duyulur.

Diğer yandan muayene bacası elemanları temelde 3’e ayrılırken, bunlar;

  • Muayene bacası tabanı
  • Muayene bacası kapağı
  • Muayene bacası yükselticidir.

Muayene Bacası Tabanı

Muayene bacası tabanı, haznenin giderlere en yakın olduğu noktada yer almasıyla bilinir. Muayene bacası tabanı çoğu zaman projeye uygun olması amacıyla 110 mm ya da 150 mm çaplık boyutlarda üretilir.

Muayene Bacası Kapağı

Muayene bacası kapağı, Halk arasında rögar ya da kanalizasyon kapağı adıyla bilinir. Bu kapak sayesinde muayene bacasına yetkisi olmayan kişilerin girişi engellenirken, genel olarak güvenlik amacıyla kullanılır. Muayene bacası kapağı, tüm bu ihtiyaçları karşılayacak boyut ve özelliklerde üretilmektedir.

Muayene Bacası Yükseltici

Muayene bacası yükseltici ise üzerine oturan ve kauçuk contalarla birleşimi sağlanan bölmenin orta kısmı olarak tanımlanır. Bu gibi sistemlerde uygun bir yüksekliğe sahip olan yükseltici, drenaj borularıyla beraber aşağıda bulunan tabanı yüzeyde oturan kapağa entegre etmesi amacıyla tasarlanmıştır. Muayene bacası yükselticisi, kurulum için ihtiyaç duyulan tam yüksekliği elde edebilmek adına kolaylıkla kesilebilir. 

Muayene Bacası Elemanları için Adresiniz Beltaş Yapı Elemanları!

Muayene bacası ve muayene bacası elemanlarının üretimini gerçekleştiren firmamız Beltaş Yapı Elemanları, bu alanda uzun yıllardır sunduğu hizmetlerle tanınan bir kuruluştur. Kurulduğu günden bu yana muayene elemanları dışında pek çok fakrlı altyapı elemanı ve prefabrik fabrika projesiyle dikkat çeken firmamız, bu gibi projelerde kazanım sağladığı müşteri memnuniyetiyle ön plana çıkmaktadır.

Siz de gerek muayene bacası elemanları gerekse diğer altyapı elemanları için profesyonel bir hizmet almak isterseniz firmamızla iletişime geçebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et