1990'dan bugüne büyüyen tecrübemizle!
Beton Bariyer Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Beton Bariyer Ne İşe Yarar?

Daha iyi bir yaşam için bazı kurallar gerekir ve bu kurallar belirlenirken beton bariyer gibi birtakım ürünlerden faydalanmak daha iyi sonuç elde etmeyi sağlar. Beltaş Yapı Elemanları olarak firmamız bünyesinde ihtiyaç duyduğunuz betondan üretilen bariyer ürünlerini bulabilirsiniz.

Beton Bariyer Nedir?

Betondan üretilen bariyerler, kara ulaşımı için önem arz eden çevre düzenleme elemanları arasında bulunur. Amacı ise araç trafiğinin ayrılmasıdır. Bu yapı sayesinde araçların birbiri ile çarpışması durumunda meydana gelecek olan hasar azaltılabilir.

Karayolu güvenliğini artırmak üzere tasarlanan bariyeler, yoldan çıkan araçların güvenli bir şekilde yolda kalmasını sağlamak için kullanılır. Çoğunlukla betondan üretilen bu çevre düzenleme elemanı, yol kenarlarına ya da refüj gibi yerlere konumlandırılır. İhtiyaç doğrultusunda performansa göre tasarlanır ve performans sınıfları ya da gereklilikleri TSE EN 1317-2 standardıyla tanımlanmıştır.

Beton Bariyer Faydaları Nelerdir?

Betondan üretilen bariyer faydaları hakkında bilgi sahibi olmak, söz konusu ürünün kullanımının daha fazla yaygınlık kazanmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda beton bariyer faydaları şu şekilde maddelenebilir:

  • Betondan üretilen bariyerler hem işçilerin hem de yayaların can güvenliğini sağlar.
  • Bakım ve onarımı oldukça kolaydır.
  • Çok az yer kapladığı için yolu daraltması söz konusu değildir.
  • Yaşanan kazalarda araçların şarampole yuvarlanmasını ya da yolun öteki tarafında geçerek kazayı büyütmesini önler.
  • Sadece arabaların değil, motosikletlerin de sürücülerinin de güvenliğini sağlar.
  • Yapımında az malzeme kullanılmasına karşın verimi yüksektir.
  • Şiddetli kazalara karşın dayanıklılığını koruyacak şekilde üretilir.

Beton Bariyer Çeşitleri

Beton bariyer çeşitleri üç farklı başlıkta toplanabilir. Bu başlıkları kısaca özetleyebiliriz.

Otoyol Bordürü

Beton üretimi olan bariyer çeşitleri arasında ilk sırada yer alır. Bu ürünler doğal taşlardan imal edilir. Hammaddesi ise bordür taşıdır. Kaza sebebiyle parçalanmaya ya da kırılmaya uğramaması en büyük avantajıdır. Az bakıma ihtiyaç duyan otoyol bordürü farklı renk seçenekleri ile hizmete sunulur.

New Jersey Beton Bariyer

Çevre düzenleme elemanları arasında yer alan bu bariyerler ilk defa New Jersey eyaletinde kullanılmıştır. Söz konusu ürün zemine gömülmek suretiyle sağlamlık kazanır. Kazalarda araçların takla atmalarına engel olan bu beton otoyol bariyeri dünya genelinde en fazla kullanımı gerçekleşen bariyer türü olduğu bilinir.

Güvenlik Bariyeri

Otoyol güvenliği konusunda yardım alınan bir diğer ürün, güvenlik bariyeridir. Bu ürünün amacı trafiğe geçici olarak yön vermeyi sağlamaktır. Bu bakımdan emniyet güçleri tarafından denetlenen yol kontrollerinde, özel olarak gerçekleştirilen organizasyonlarda ve otopark girişlerinde kullanılır. Beton otoyol bariyeri çeşitleri arasında yer alan bu ürünlere basit trafik tedbirleri kapsamında ihtiyaç duyulur.

Beton Bariyer için Adresiniz Beltaş Yapı Elemanları!

Beton bariyerler, uzun ömürlü yapısı ve avantajlı kullanımıyla tercih edilen çevre düzenleme elemanlarından biridir. Yol güvenliği konusunda bütüncül çözümler sunan bu elemanlar, finansal ve sosyal maliyetlerini büyük ölçüde düşürdüğünden sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla beraber iş gücüne yönelik kaza oranlarını minimuma indirgemeye ve trafik akışını sürdürmeye de destek olmaktadır. Bu türden bariyerlerle refüj aşımı olarak meydana gelen kazalar yüksek oranda önlenebilmektedir. Modern tasarım yöntemleriyle üretilen bu bariyerler, kaza esnasında yolcuların ciddi bir şekilde yaralanmasını de önleyebilmektedir.

Otoyol güvenliğini sağlamak üzere geliştirilen elemanlar arasında betondan yapılmış bariyerler ön plana çıkmaktadır. Beltaş Yapı Elemanları sayesinde ihtiyaç duyduğunuz bu çevre düzenleme elemanlarına kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Uygun fiyatlı beton şeklindeki bariyer çeşitleri için Beltaş Yapı Elemanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave A Comment

Projenizi inceleyerek hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi sunmak için sizi arayalım.

Ücretsiz Analiz Talep Et